Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku podczas posiedzenia 17 grudnia zajęła stanowisko dotyczące aktualnych problemów ochrony zdrowia w województwie pomorskim, omawiając kluczowe wyzwania i możliwe działania na rzecz poprawy sytuacji. Na posiedzeniu obecni byli dyrektorzy pomorskich szpitali, jak i dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ Jacek Pilarczyk.
WRDS w przyjętym stanowisku szczególnie zwróciło uwagę Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia na następujące kwestie:
1. Wycena świadczeń nie odzwierciedla realnych kosztów, co pogarsza sytuację finansową szpitali. Niezbędny jest wzrost wartości wyceny szczególnie w zakresie świadczeń internistycznych, opiekuńczych (ZOL) czy rehabilitacyjnych oraz uwzględnienie innowacji, jak e-zdrowie i telemedycyna w systemie świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
2. Środki finansowe, które szpitale otrzymują od NFZ na pokrycie kosztów związanych z inflacją oraz wzrostem wynagrodzeń, są zdecydowanie niewystarczające.
3. Brak jest wsparcia finansowego środkami krajowymi szpitali, które realizują transformację energetyczną.
4. Koniecznym jest podjęcie na poziomie centralnym działań promujących pracę kadry medycznej w opiece geriatrycznej, długoterminowej oraz psychiatrycznej.
5. Wskazane byłoby podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia działań w zakresie dalszego aktywnego wdrażania reformy ochrony zdrowia psychicznego zarówno osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży, w tym w szczególności zapewnienie uprawnień i zasobów pozwalających na kompleksową i skoordynowaną międzysektorową pomoc w tym zakresie.
6. Zapłata nadwykonań, za świadczenia nielimitowane w 2024 roku wymaga szybkich i zdecydowanych działań po stronie rządowej, gdyż obecna sytuacja może doprowadzić do utraty przez szpitale płynności finansowej
7. Wymagane jest przyspieszenie przez Ministerstwo Zdrowia reformy szpitalnictwa i wsparcie go inwestycjami zgodnie z potrzebą racjonalizacji odwróconej piramidy świadczeń zdrowotnych, w tym zapewniającymi zwiększenie efektywności, dostępności i jakości.